Základy bezpečného používania esenciálnych olejov
Esenciálne oleje sú síce čisto prírodné, no zároveň veľmi silne koncentrované. Mnoho ľudí si myslí, že keďže pochádzajú z rastlín, ich používanie je automaticky bezpečné - pravda je však trošku zložitejšia.
Práve ich čistota a koncentrácia si vyžadujú vedomý a rešpektujúci prístup. Nie je dôvod sa ich báť, no dôležité je nepodceniť ich silu. Správnym a informovaným používaním môžu byť úžasným pomocníkom pre telo, myseľ aj emócie.

10 bodov pre bezpečné používanie esenciálnych olejov
1. Esenciálne oleje NIKDY nekvapkaj do očí, uší, nosa.
2. Pri aplikácií na pokožku esenciálne oleje vhodne zmiešaj s nosným olejom (napr. frakcionovaný kokosový olej, jojobový olej, mandľový olej...)
3. Takzvané horúce oleje (Oregano, Klinček, Škorica...) rieď ešte opatrnejšie a NIKDY ich nepoužívaj neriedené.
4. Ak sa ti esenciálny olej dostane do očí alebo cítiš podráždenie, NEzmývaj ho čistou vodou ale použi akýkoľvek nosný olej/odličovacie mlieko a pod.
5. Po aplikácií fotosenzitívnych esenciálnych olejov (najmä citrusy) nevystavuj pokožku slnečnému žiareniu min. 12 hodín, pri niektorých olejoch až 24 hodín.
6. Najmä pri deťoch, tehotných ženách a zvieratách difúzuj esenciálne oleje s väčšou opatrnosťou.
7. Vnútorné užívanie nie je pre každého a hlavne nie každý esenciálny olej je na to vhodný.
8. Nezabúdaj na správne skladovanie olejov - niektoré oleje je lepšie uchovávať v chladničke.
9. Dodržuj expiráciu (na spodnej strane fľaštičky je uvedená expirácia neotvoreného oleja a na etikete býva uvedená expirácia oleja po jeho otvorení).
10. Každé telo je iné a reakcie môžu byť individuálne - začínaj pomaly, sleduj svoje telo a riaď sa svojím pocitom.
Či už ide o difúzovanie, lokálnu aplikáciu alebo vnútorné užívanie odporúčam sa v prípade nejasností poradiť so svojím konzultantom. Nie všetky esenciálne oleje sú napr. vhodné pre malé deti, na vnútorné užívanie atď.